Δημιουργίες Μαθητών

Σχολικό Έτος: 2013 ? 2014

Φωτογραφίες από την έκθεση, στο παλιό ελαιουργείο στην Ελευσίνα, των δραστηριοτήτων που εκπονήθηκαν στα πλαίσια των καινοτόμων προγραμμάτων του σχολείου.

Πατήστε επάνω σε κάθε φωτογραφία για να την προβάλλετε σε μεγέθυνση.

Το Κεφάλαιο 4 του βιβλίου των Αγγλικών της ΣΤ΄τάξης αφορά στην ιστορία του αεροπλάνου και αναφέρεται στον μύθο του Ίκαρου και του Δαίδαλου. Οι μαθητές του ΣΤ3 εμπνεύστηκαν την "πτώση του Ίκαρου" από πίνακες γνωστών ζωγράφων (Chagall, Matisse). Για να δείτε τις δημιουργίες τους πατήστε εδώ,

Στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, οι μαθητές του ΣΤ3 έφτιαξαν αφίσες(posters) για τους κανόνες λειτουργίας της τάξης και του σχολείου γενικότερα.

Πατήστε επάνω σε κάθε φωτογραφία για να την προβάλλετε σε μεγέθυνση.

Στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, οι μαθητές του ΣΤ3 έφτιαξαν αφίσες - ενημερωτικά φυλλάδια για τέσσερα μουσεία της Αθήνας αντλώντας πληροφορίες από τις ιστοσελίδες των συγκεκριμένων μουσείων.

Πατήστε επάνω σε κάθε φωτογραφία για να την προβάλλετε σε μεγέθυνση.

Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης, οι μαθητές του Ε2 δημιουργούν βιολιά.